600 bin işçi protokole takıldı

28.09.2012 09:52

 Başbakan Erdoğan’ın, zam alamayan işçilerin sorununu çözmek için bir araya getirdiği sendikalar yine ayrı düştü.

Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan protokolü  Türk - İş  imzaladı, Hak- İş  karşı çıktı

Toplu  İş  İlişkileriKanunu (TİİK) çıkmadığı için sendikaları yetkisiz kılan, bu yüzden 9 aydır  2012 zammını alamayan işçilerin durumu yeniden belirsizliğe girdi.

Geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan’ın makamında uzlaşma sağlayan  Türk - İş  ve Hak- İş ’in arasına bu  sefer  de sürpriz şekilde ortaya çıkan ‘protokol’ girdi.

Bu olay şöyle gelişti:  Önceki gün Çalışma ve  Sosyal Güvenlik  Bakanlığı tarafından sendikalara, özel kuryeyle bir protokol metni gönderildi. 

Yasa çıkıncaya kadar 2009 istatistikleri üzerinden  yetkilerin  verilmeye devam edilmesini öngören protokolü Türk - İş  Başkanı Mustafa Kumlu imzaladı.

Önce yasa çıkmalı 

Ancak Hak- İş  protokolü imzalamadan geri gönderdi. Hak- İş  Başkanı Mahmut Arslan, “Ne yazık ki yasanın çıkmasını istemeyen taraflar var. Buna alet olmayız. Yasa çıkmadan atılacak her adıma da tepkimizi veririz” dedi.

Meclis’teki tasarı ‘yeni istatistik’ diyor

Sendikalı 350 bin işçi yaklaşık 9 aydır toplu sözleşme yapamıyor. Meclis’te bekleyen TİİK çıkmazsa zam alamayan işçi sayısı 600 bini bulacak. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, soruna geçici çözüm bulmak için geçen temmuz sonunda işçi ve işveren sendikalarını toplamış ve geçici çözüm için 2009 istatistiklerinin esas alınmasını önermişti. Ancak bu protokolü Hak- İş  imzalamadı. Bu çözümsüzlük üzerine Başbakan Erdoğan’dan randevu istendi ama “Aranızda uzlaşın gelin” yanıtı verildi.

Geçen hafta taraflar uzlaştıklarını bildirince Başbakan randevu verdi ve TİİK’in Meclis açılır açılmaz görüşüleceğini duyurdu. Bu tasarıya göre sendika barajı kademeli olacak ve 2009 yerine yeni istatistikler baz alınacaktı.

Geri