Chp'li Canalioğlu Çay Eksperleri İçin Meclis Araştırması İstedi

17.02.2012 22:01

 

CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, ÇAYKUR'da  mevsimlik  işçi statüsünde çalışan 2007 yılı girişli Üniversite mezunu çay eksperlerinin sorunlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması istedi.

CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, ÇAYKUR'da mevsimlik işçi statüsünde çalışan 2007 yılı girişli Üniversite mezunu çay eksperlerinin sorunlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması istedi. 

Canalioğlu, araştırma önergesinin gerekçesinde, çay eksperlerinin üniversiteden mezun olarak aldıkları bu unvanlarının yapılan yanlış uygulamalar  sonucu  günümüzde geçerliliğini yitirdiğini belirterek, "Çünkü KPSS yoluyla hiçbir kurum ve kuruluşta işe alınmaları mümkün değildir.  Özel  sektör çay fabrikaları ise çayda kalite aranmasına rağmen MYO Eksperlik mezunlarına hiçbir zaman çalışma fırsatı vermemişlerdir. 2007 yılında çıkarılan 5620 sayılı yasa nedeni ile daimi istihdam edilmelerinin önü kapanmış ve  mevsimlik işçi statüsünde 4 ay gibi kısa sürelerde çalıştırılmaktadırlar" dedi. Çay gibi büyük bir sektörün yaşatılmasının ancak, yaklaşık 250 bin ton çay tüketilen Türkiye'de çayın geleceğine yatırım yapmakla mümkün olacağını belirten Canalioğlu, bu kapsamda ÇAYKUR'da  mevsimlik  işçi statüsünde çalışan 2007 yılı girişli Üniversite mezunu çay eksperlerinin sorunlarının araştırılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması istedi. - Ankara

Geri